Mgr Arleta Sawicka 23 listopada 2024roku uczestniczyła w Krakowie w konferencji "Larwoterapia w praktyce" dotyczącej teoretycznych podstaw, praktycznych zastosowań oraz ciekawostek w terapii larwalnej ran. Jednym z głównych prowadzących był dr hab. nauk o zdrowiu profesor UR Dariusz Bazaliński, pionier terapii larwalnej w Polsce. Terapia ta ma za zadanie oczyszczenie i pobudzenie rany do gojenia. Znacząco skraca okres gojenia. Znana była już w starożytności.
Stosowane w niej są sterylne larwy muchy zielonej Lucilia sericata pozyskiwane z certyfikowanego laboratorium. Larwy muchy plujki są nekrofagami, co oznacza, że odżywiają się jedynie martwymi tkankami. Nie uszkadzają zdrowych, żywych komórek. Substancje wydzielane przez larwy, zwane defensynami, niszczą bakterie oraz produkowany przez nie biofilm - czynniki utrudniające gojenie. Ponad to mechaniczne drażnienie przez poruszające się w ranie larwy, pobudza ziarninowanie (gojenie) i angiogenezę (tworzenie się naczyń włosowatych krwionośnych).
Terapia larwalna ran jest metodą uznaną przez międzynarodowe towarzystwa naukowe oraz systemy opieki zdrowotnej wielu krajów, także w Polsce. Jest to metoda bezpieczna łatwa do zastosowania i obarczona niewielkim ryzykiem.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, szukania wspólnych rozwiązań napotkanych dotąd problemów oraz dyskusji. Zakończona została warsztatami pod okiem zespołu profesora Bazalińskiego.