Opóźnić zwyrodnienie…

W marcu 2024 roku w Przychodni Lancet wykonano ponownie zabieg podania preparatu komórek mezenchymalnych uzyskanych z przetworzonej tkanki tłuszczowej pacjenta. W 2019 roku dr Łukasz Kozak przeprowadził w Lancecie pierwsze iniekcje rozfragmentownej tkanki tłuszczowej do stawu kolanowego objętego procesem zwyrodnieniowym, korzystając z zestawu Lipogems. Po 5 latach przerwy, spowodowanych m.in.  pandemią Covid-19, wznowiono te zabiegi…

Czytaj więcej

Przezskórna igłowa elektroliza PNE

Przezskórna igłowa elektroliza (PNE – percutaneus needle electrolysis) to nowa technika leczenia entezopatii i tendinopatii. Te schorzenia przeciążeniowe układu ruchu dotyczą przyczepów kostnych ścięgien i więzadeł. W związku z ich przewlekłym charakterem i często brakiem możliwości wyeliminowania czynników sprawczych (np. często powtarzanych ruchów w związku z pracą zawodową) są trudne w leczeniu. Wymagają skojarzonego leczenia…

Czytaj więcej

Elektroliza w Poznaniu 2023

Mgr Aneta Paszko-Tomaszczuk 6 i 7 października 2023 roku uczestniczyła w Poznaniu w szkoleniu dotyczącym teoretycznych podstaw oraz możliwości praktycznych zastosowań zabiegów przezskórnej elektrolizy w leczeniu tendipatii narządu ruchu. Największym atutem szkolenia były ćwiczenia pod okiem instruktorów, podczas których uczono się identyfikacji patologii w obrazie USG oraz celowanego wprowadzania igieł do elektrolizy. Wkrótce zabiegi przezskórnej…

Czytaj więcej

Komórki mezenchymalne Monachium 2023

12 października dr Piotr Kosior uczestniczył w szkoleniu “Arthrex SVF Treatment Training” zorganizowanym w Arthrolab w Monachium. Kurs prowadzony przez Holendra Jorisa A. Van Dongen dotyczył teoretycznych podstaw i praktycznych zastosowań iniekcji mezenchymalnych komórek macierzystych tkanki tłuszczowej SVF oraz osocza bogatopłytkowego PRP w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Firma Arthrex od kilku lat prowadzi szereg badań…

Czytaj więcej

Vulpius Klinik w Bad Rappenau 2023

Dr Łukasz Kozak i dr Piotr Kosior odwiedzili Vulpius Klinik w Bad Rappenau w Niemczech, gdzie spotkali się z profesorem Michaelem Clariusem. Profesor jest bardzo doświadczonym chirurgiem, specjalizującym się w artroplastyce stawów kolanowych i biodrowych. Pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem i dyrektora medycznego kliniki. Ośrodek rocznie przeprowadza m.in. Ok. 600 operacji jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki kolana, z…

Czytaj więcej

Iniekcje z USG w Bazylei 2023

W marcu 2023 roku na Uniwersytecie Bazylejskim w Szwajcarii dr Piotr Kosior brał udział w międzynarodowym kursie iniekcji pod kontrolą USG na anatomicznych preparatach nieutrwalonych. Techniki iniekcji i terapie z zastosowaniem hialuronianów i osocza bogatopłytkowego zaprezentowane przez szwajcarskich specjalistów wzbudziły gorący entuzjazm wśród szkolonych lekarzy. Możliwość ćwiczenia ich podczas kursu stanie się dodatkowym impulsem do…

Czytaj więcej

Masaż tkanek głębokich. Lublin 2023.

W styczniu mgr Aneta Paszko-Tomaszczuk ukończyła 8 dniowy kurs Masażu Tkanek Głębokich w Lublinie, prowadzony przez dr Piotra Szałańskiego, dr Łukasza Czubaszewskiego oraz Bartosza Macula. Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca, dostosowaną do konkretnej jednostki. Za pomocą tej techniki…

Czytaj więcej

Wykłady specjalistów Lancetu w Janowcu.

15.10.2022 r. w Janowcu dr Bartosz Potoczniak i mgr Elżbieta Kita poprowadzili wykład nt. Zastosowanie opatrunków specjalistycznych firmy Paul Hartmann w praktyce. Wykład skierowany był do specjalistów – lekarzy i pielęgniarek, którzy na co dzień zajmują się leczeniem ran trudno gojących się. Podczas wykładu zostały omówione przypadki kliniczne z własnej praktyki i zastosowanie opatrunków specjalistycznych…

Czytaj więcej

Rany! Warszawa 2022.

W dniach 2-3.06.2022 r. mgr Elżbieta Kita wzięła udział w szkoleniu Postępowanie z trudno gojącymi się ranami z wykorzystaniem strategii wczesnego zapobiegania tworzeniu się biofilmu: higiena rany zorganizowanym przez firmę Convatec w Warszawie. Podczas szkolenia omówiono głównie strategię proaktywnego leczenia ran opartą na czterech etapach higieny rany od mycia rany i otaczającej jej skóry, poprzez…

Czytaj więcej

Terapia podciśnieniowa w Poznaniu 2022.

  W dniach 20.05.2022-21.05.2022 mgr Elżbieta Kita i dr Bartosz Potoczniak uczestniczyli w konferencji naukowej „Terapia podciśnieniowa - czy mamy już standardy?”. Jest to kolejna edycja szkolenia z zakresu leczenia ran, w którym uczestniczył zespół z Lancetu. Podczas konferencji poruszane były tematy z zakresu leczenia ran przewlekłych, zaopatrywania ran ostrych oraz sposoby radzenia sobie z…

Czytaj więcej