Mgr Arleta Sawicka 23 listopada 2024roku uczestniczyła w Krakowie w konferencji "Larwoterapia w praktyce" dotyczącej teoretycznych podstaw, praktycznych zastosowań oraz ciekawostek w terapii larwalnej ran. Jednym z głównych prowadzących był dr hab. nauk o zdrowiu profesor UR Dariusz Bazaliński, pionier terapii larwalnej w Polsce. Terapia ta ma za zadanie oczyszczenie i pobudzenie rany do gojenia.…
Czytaj więcejJesienny październik to dobry moment na pogłębienie doświadczenia i zdobycie nowych umiejętności. 11 października lekarze Lancetu: dr Jaromir Jarecki, dr Piotr Kosior i dr Łukasz Kozak uczestniczyli w niezwykle ciekawym kursie poświęconym zagadnieniom endoprotezoplastyki częściowej stawu kolanowego "All About Partial Knee Arthroplasty". Wykłady miały miejsce w historycznym Theatrum Anatomicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jednym z…
Czytaj więcejPrzychodnia Lancet wzbogaciła swój sprzęt medyczny o najwyższej klasy ultrasonograf Canon Aplio serii a wraz 2 głowicami liniowymi wysokiej rozdzielczości. Nowy aparat umożliwia między innymi precyzyjne obrazowanie w obrębie ręki i stopy z wykorzystaniem głowicy hokejowej. Najnowocześniejsze funkcje USG poprawiają wizualizację i różnicowanie tkanek narządu ruchu, w porównaniu z dotychczas używanymi aparatami. Dostawcą ultrasonografu jest…
Czytaj więcejJednym z ważniejszych wydarzeń ortopedycznych jest organizowany co 2 lata kongres Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Urazów Sportowych, Chirurgii Kolana i Artroskopii (ESSKA). W 2024 roku zjazd odbył się w Alianz MiCo w Mediolanie w dniach 8-10 maja. W spotkaniu brało udział ponad 4500 ortopedów z całego świata, w tym ok. 150 osób z Polski. Wykłady odbywały…
Czytaj więcejMgr Aneta Paszko-Tomaszczuk 6 i 7 października 2023 roku uczestniczyła w Poznaniu w szkoleniu dotyczącym teoretycznych podstaw oraz możliwości praktycznych zastosowań zabiegów przezskórnej elektrolizy w leczeniu tendipatii narządu ruchu. Największym atutem szkolenia były ćwiczenia pod okiem instruktorów, podczas których uczono się identyfikacji patologii w obrazie USG oraz celowanego wprowadzania igieł do elektrolizy. Wkrótce zabiegi przezskórnej…
Czytaj więcej12 października dr Piotr Kosior uczestniczył w szkoleniu “Arthrex SVF Treatment Training” zorganizowanym w Arthrolab w Monachium. Kurs prowadzony przez Holendra Jorisa A. Van Dongen dotyczył teoretycznych podstaw i praktycznych zastosowań iniekcji mezenchymalnych komórek macierzystych tkanki tłuszczowej SVF oraz osocza bogatopłytkowego PRP w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Firma Arthrex od kilku lat prowadzi szereg badań…
Czytaj więcejDr Łukasz Kozak i dr Piotr Kosior odwiedzili Vulpius Klinik w Bad Rappenau w Niemczech, gdzie spotkali się z profesorem Michaelem Clariusem. Profesor jest bardzo doświadczonym chirurgiem, specjalizującym się w artroplastyce stawów kolanowych i biodrowych. Pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem i dyrektora medycznego kliniki. Ośrodek rocznie przeprowadza m.in. Ok. 600 operacji jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki kolana, z…
Czytaj więcejW marcu 2023 roku na Uniwersytecie Bazylejskim w Szwajcarii dr Piotr Kosior brał udział w międzynarodowym kursie iniekcji pod kontrolą USG na anatomicznych preparatach nieutrwalonych. Techniki iniekcji i terapie z zastosowaniem hialuronianów i osocza bogatopłytkowego zaprezentowane przez szwajcarskich specjalistów wzbudziły gorący entuzjazm wśród szkolonych lekarzy. Możliwość ćwiczenia ich podczas kursu stanie się dodatkowym impulsem do…
Czytaj więcejW styczniu mgr Aneta Paszko-Tomaszczuk ukończyła 8 dniowy kurs Masażu Tkanek Głębokich w Lublinie, prowadzony przez dr Piotra Szałańskiego, dr Łukasza Czubaszewskiego oraz Bartosza Macula. Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca, dostosowaną do konkretnej jednostki. Za pomocą tej techniki…
Czytaj więcejZmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego oraz wieloodłamowe złamania śródstawowe bliższej części kości ramiennej stanowią duży problem terapeutyczny. Często leczenie operacyjne jest jedyną formą leczenia, które może przywrócić podstawową funkcję ruchową barku. Poza anatomicznym odtworzeniem powierzchni stawowej najtrudniejsze jest przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni odpowiadających za ruchy barku. W wielu przypadkach nie jest to możliwe bez implantacji endoprotezy…
Czytaj więcej