Choroba zwyrodnieniowa stawów może być pierwotna (bez uchwytnej przyczyny zewnętrznej) lub wtórna np. będąca wynikiem niestabilności po uszkodzeniu aparatu więzadłowego czy po przebytym złamaniu śródstawowym.  Pierwotna artroza związana jest z wiekiem, predyspozycją genetyczną, przeciążeniem np. w związku z wykonywaną pracą czy nadwagą.

Zdrowa chrząstka stawowa dorosłego człowieka znajduje się w stanie swoistej równowagi między procesami niszczenia chrząstki (ścieranie, biologiczna wymiana) a procesami jej odtwarzania. Prawidłowe komórki chrząstki stawowej wytwarzają białka (kolagen, proteoglikany) macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki, która jest głównym składnikiem chrząstki. Chondrocyty stanowią jedynie ok. 10-20%. Komórki chrzęstne pozostają pod wpływem substancji chemicznych wytwarzanych przez nie same i inne komórki (np. komórki błony maziowej, makrofagi, itd.) tzw. cytokin i czynników wzrostowych. Niektóre cytokiny (np. TGF-beta, PDGF, bFGF, EGF, czy VEGF) mogą stymulować chondrocyty do wytwarzania białek macierzy chrząstki, a niektóre (np. interleukina-1, interleukina-6, TNF-alfa) hamują je, czego wynikiem jest znaczna utrata (ścieńczenie) chrząstki i dalszy rozwój zmian zwyrodnieniowych.

Ortobiologia jest dziedziną medycyny, która wykorzystuje zdolności własnego organizmu do spowolnienia procesów degeneracyjnych za pomocą cytokin przeciwzapalnych i czynników wzrostowych. Preparat osocza bogatopłytkowego zawiera zagęszczone płytki krwi i leukocyty, które wydzielają czynniki wzrostowe np. PDGF czy VEGF, itd. Natomiast preparat nSTRIDE zawiera dodatkowo skoncentrowany roztwór autologicznych cytokin przeciwzapalnych np. IL-1R, Il-1ra, sTNF-RI, sTNF-RII.

Przygotowanie preparatu nSTRIDE polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta. Krew tą poddaje się odwirowaniu w specjalnych pojemnikach, które izolują płytki krwi i białe krwinki. Po pierwszym odwirowaniu roztwór osocza z zagęszczonymi płytkami krwi i leukocytami poddaje się stymulacji na poliakrylamidowych kuleczkach celem wytworzenia cytokin przeciwzapalnych, co uzyskuje się podczas ponownego odwirowania w kolejnym specjalnym pojemniku. Uzyskany preparat w jałowych warunkach w znieczuleniu nasiękowym podaje się pod kontrolą USG do chorego stawu (np. kolana, biodra, stawu skokowego). Cały proces zajmuje ok. 40-60 min.

W przychodni LANCET preparat nSTRIDE  jest aplikowany pacjentom po wcześniejszej kwalifikacji do zabiegu w wybrane soboty, 1 raz w miesiącu. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

MATERIAŁY INFORMACYJNE:

 

  1. Polska wersja witryny Zimmer Biomet o nSTRIDE
  2. nSTRIDE - prezentacja wideo w języku angielskim
  3. nSTRIDE - często zadawane pytania
  4. PL_nSTRIDE_Patient_Brochure
  5. nSTRIDE - podstawy naukowe
  6. PL_nStride_Sci_Narr_A4
  7. nSTRIDE - omówienie działania
  8. PL_nSTRIDE_Facility_HCP_Brochure

Podobne