Terapia LIPOGEMS opiera się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej jako źródła mezenchymalnych komórek regeneracyjnych. Tkankę tłuszczową pobiera się od pacjenta na drodze liposukcji powłok brzusznych lub uda w znieczuleniu miejscowym. Uzyskany tłuszcz poddaje się rozdrobnieniu i filtracji mechanicznej w specjalnych pojemnikach. Preparat uzyskany w systemie Lipogems zawiera duże ilości pericytów - komórek pokrywających śródbłonek naczyniowy, stanowiących źródło komórek pluripotencjalnych, czyli takich, które mogą przekształcać się w inne typy komórek np. chrzęstne, mięśniowe, itd.

 

LIPOGEMS w ortopedii i traumatologii znalazł zastosowanie w:

  1. chorobie zwyrodnieniowej stawów
  2. uszkodzeniach ogniskowych chrząstki stawowej oraz niektórych typach uszkodzeń łąkotkowych i więzadłowych
  3. tendinopatiach (entezopatiach) przyczepowych ścięgien i więzadeł np. łokciu tenisisty, golfisty, kolanie skoczka, itp
  4. pourazowych ubytkach i stawach rzekomych kości
  5. trudno gojących się przewlekłych ranach

Jednorazowy zestaw umożliwia uzyskanie kilkudziesięciu mililitrów preparatu, co pozwala na jednoczesne zastosowanie go w wielu chorych miejscach np. w przypadku obustronnej choroby zwyrodnieniowej kolan czy bioder.

Kwalifikacja pacjenta do tej procedury wymaga wcześniejszej wizyty i badania lekarskiego. Przygotowanie pacjenta obejmuje m.in. odstawienie leków p/krzepliwych i leków p/zapalnych oraz w przypadku palaczy rezygnację lub znaczną redukcję dawki nikotyny.  Zabieg trwa ok. 45-60 min. Po zabiegu pacjentowi zaleca się min. 48-godzinny okres wypoczynku, okłady z lodu oraz specjalne plastrowanie miejsc, z których pobierało się tkankę tłuszczową. Na pełny efekt terapii zwykle trzeba zaczekać ok. 6-12 tyg.

Więcej informacji:

Podobne