Przezskórna igłowa elektroliza (PNE – percutaneus needle electrolysis) to nowa technika leczenia entezopatii i tendinopatii. Te schorzenia przeciążeniowe układu ruchu dotyczą przyczepów kostnych ścięgien i więzadeł. W związku z ich przewlekłym charakterem i często brakiem możliwości wyeliminowania czynników sprawczych (np. często powtarzanych ruchów w związku z pracą zawodową) są trudne w leczeniu. Wymagają skojarzonego leczenia rehabilitacyjnego, fizjoterapeutycznego, ale rzadko mogą wymagać również leczenia operacyjnego. W leczeniu najczęściej stosuje się odciążenie, ortezy, zabiegi fizykoterapii, zabiegi fali uderzeniowej ESWT oraz leczenie ortobiologiczne: iniekcje osocza bogatopłytkowego – PRP, kwasu hialuronowego i kolagenu.

Leczenie za pomocą zabiegu elektrolizy przezskórnej polega na zastosowaniu modulowanego prądu elektrycznego bezpośrednio w uszkodzonej tkance, za pomocą pojedynczej igły lub wielu igieł do akupunktury wprowadzonej do chorego miejsca pod kontrolą ultrasonograficzną.

Terapia wywołuje swoistą reakcję gojenia w leczonym obszarze. Za pomocą modulatora intensywności EPTE ® (μA /cm2) można wytwarzać kontrolowane zapalenie, niezbędne do wyleczenia tendinopatii.

Schemat leczenia PNE najczęściej obejmuje 3-4 krotne cykle, powtarzane w odstępie 5-7 dni. Zabieg trwa ok. 10 minut.

Przygotowanie do zabiegu obejmuje przygotowanie pola zabiegu – oczyszczenie i sterylne przemycie. Pod kontrolą aparatu USG wprowadza się do patologicznej (zapalnej lub zwyrodnieniowej ) tkanki igły. Następnie w okolicy poddawanej terapii przykleja się do skóry elektrodę i podłącza końcówki igieł do obwodu elektrycznego urządzenia EPTE.

Przeciwskazania:

  • Endoprotezy
  • Rozrusznik serca
  • Ciąża
  • Choroba nowotworowa
  • Leczenie lekami przeciwzakrzepowymi np. po implantacji stentów do naczyń tętniczych, czy w leczeniu migotania przedsionków, po udarze, itp.
  • Zmiany skórne, szczególnie o charakterze zapalnym i ropnym

Zaburzenia czucia np. polineuropatie obwodowe w chorobach metabolicznych (cukrzyca)

Podobne