Mgr Aneta Paszko-Tomaszczuk 6 i 7 października 2023 roku uczestniczyła w Poznaniu w szkoleniu dotyczącym teoretycznych podstaw oraz możliwości praktycznych zastosowań zabiegów przezskórnej elektrolizy w leczeniu tendipatii narządu ruchu. Największym atutem szkolenia były ćwiczenia pod okiem instruktorów, podczas których uczono się identyfikacji patologii w obrazie USG oraz celowanego wprowadzania igieł do elektrolizy. Wkrótce zabiegi przezskórnej elektrolizy będą wykonywane w Przychodni Lancet.

Terapia Przezskórnej Elektrolizy EPTE ® jest przełomową techniką w leczeniu tendinopatii. Leczenie przezskórną elektrolizą jest szybkie, skuteczne, wywołuje minimalny ból dla pacjenta.

EPTE ® jest pierwszym urządzeniem do elektrolizy posiadającym oznakowanie CE, wskazujące na jego bezpieczeństwo i zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej.

Leczenie polega na wytworzeniu mikroprądu galwanicznego, który aplikowany jest w chore ścięgno za pomocą igły do akupunktury. Dochodzi do procesu elektrolizy, pod którego wpływem zmienia się środowisko zwyrodniałej tkanki na zasadowe oraz gromadzą się w niej min. czynniki wzrostu. Wytwarzany jest kontrolowany stan zapalny, który jest niezbędny do syntezy nowego kolagenu i regeneracji tkanki. Zaletą terapii elektrolizy przezskórnej (EPTE) jest wykonywanie zabiegu pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego (USG), co umożliwia wprowadzenie igły w odpowiednie miejsce. Istotne jest to, aby pamiętać, że po zakończonym zabiegu nie należy schładzać miejsca zabiegu i nie stosować leków przeciwzapalnych.

Co można skutecznie leczyć za pomocą Przezskórnej Elektrolizy EPTE?

– zapalenie ścięgna Achillesa i jego przyczepu do kości piętowej

– zapalenie przyczepu więzadła rzepki  do rzepki i guzowatości kości piszczelowej („kolano skoczka”)

– tendinopatie ścięgien mięśni stożka rotatorów barku

– tendinopatie przyczepowie w okolicy łokcia : „łokieć tenisisty” i „łokieć golfisty”

– zapalenie rozcięgna podeszwowego: „ostroga piętowa”

– blizny w ścięgnach i mięśniach po naderwaniu np. w obrębie mięśnia brzuchatego łydki, mięśnia prostego uda czy mięśniach przywodzicieli uda

Przeciwwskazania :

  • Endoproteza
  • Rozrusznik serca
  • Ciąża
  • Nowotwór
  • Leczenie lekami przeciwzakrzepowymi
  • Zmiany skórne
  • Zaburzenia czucia

Podobne