Pozaustrojowa fala uderzeniowa (ESWT - extracorporeal shock wave therapy) jest terapią przewlekłego bólu w przebiegu szeregu schorzeń narządu ruchu. Najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu takich schorzeń jak:
- ostroga piętowa
- tendinopatia przyczepowa ścięgna Achillesa
- kolano skoczka
- kolano biegarza
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- choroba de Quervaine'a
- palce trzaskające
- zespół bolesnego barku
- zespół krętarzowy
Akustyczna fala wysokiej energii wytworzona w specjalnym aparacie firmy Storz Medical przekazywana jest na głowicę aplikacyjną, dzięki czemu punktowo skupiona wiązka trafia w chore miejsce określone na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych (np. rtg, usg, MRI). Jej moc, czas trwania oraz głębokość dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta. Najczęściej terapia wymaga ok. 3 do 5 cykli (ok. 5 minutowych), powtarzanych 1 lub 2x w tygodniu. Dzięki zastosowaniu fali uderzeniowej poprawia się metabolizm tkanek objętych aplikacją oraz wzrasta przepływ krwi co w efekcie prowadzi do gojenia uszkodzonych tkanek narządu ruchu.
Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej ESWT jest niewiele. Nie można wykonywać tego typu zabiegu w trakcie aktywnej choroby nowotworowej, po przebytym w ostatnich trzech miesiącach zawale serca, w przypadku chorób związanych z krzepnięciem krwi. Fali uderzeniowej ESWT nie powinny też wykonywać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem względnyhm jest też zaawansowana osteoporoza i terapia sterydami oraz aktywny stan zapalny organizmu np. infekcja wirusowa lub bakteryjna z gorączką.
Terapia falą uderzeniową od wielu lat była stosowana w gabinecie na ul. Lubelskiej 82 a, a teraz kontynuuje się ją w przychodni Lancet. Zabiegi te wykonywane są w soboty po wcześniejszej rejestracji w recepcji pod nr telefonu +48 82 575 0 575 przez panią rehabilitantkę Anetę Krzysiak.