Dr Łukasz Kozak i dr Piotr Kosior odwiedzili Vulpius Klinik w Bad Rappenau w Niemczech, gdzie spotkali się z profesorem Michaelem Clariusem. Profesor jest bardzo doświadczonym chirurgiem, specjalizującym się w artroplastyce stawów kolanowych i biodrowych. Pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem i dyrektora medycznego kliniki. Ośrodek rocznie przeprowadza m.in. Ok. 600 operacji jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki kolana, z czego 10% to operacje przedziału bocznego.

Lekarze Lancetu uczestniczyli w zabiegach operacyjnych endoprotezoplastyki. Profesor podzielił się swoją modyfikacją techniki operacyjnej, swoimi doświadczeniami ze stosowaniem implantów bezcementowych oraz przedstawił stosowane w klinice standardy. Dr Kozak i dr Kosior z zainteresowaniem obserwowali poszczególne etapy w endoprotezoplastyce przedziału bocznego kolana z zastosowaniem implantów Oxford firmy Zimmer Biomet.

W drodze powrotnej, po zachęcającej rekomendacji profesora, lekarze odwiedzili Heidelberg, gdzie znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, z którym klinika w Bad Rappenau stale współpracuje.

Podobne