23 września 2021 w nowej siedzibie Zimmer Biomet w Warszawie odbyło się szkolenie poświęcone endoprotezoplastyce stawu skokowego.  Protezy stawu skokowego są zabiegiem rzadko wykonywanym w Polsce. Wynika to z faktu, że wyniki wcześniejszych generacji endoprotez były niezadawalające i mało jest ośrodków wykonujących tę procedurę. Dr Andrzej Komor z Carolina Medical Center w Warszawie zaprezentował technikę operacyjną i wczesne wyniki IV już generacji endoprotezy stawu skokowego - Trabecular Metal Total Ankle. Przeważającym wskazaniem do założenia endoprotezy stawu skokowego jest przede wszystkim pourazowa choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego. Technika operacyjna jest dość skomplikowana i wymaga zdobycia odpowiedniego doświadczenia, tym bardziej, że w większości przypadków wymaga dodatkowych zabiegów np. wydłużenia ścięgna Achillesa, osteotomii kości piszczelowej czy piętowej lub artrodezy stawu skokowo-piętowego. Wyniki są obiecujące i lepsze niż w przypadku usztywnienia stawu skokowego.

Dr Łukasz Kozak i dr Piotr Kosior wysłuchali wykładu wprowadzającego, czynnie uczestniczyli w prezentacji techniki operacyjnej i omówieniu wyników implantacji endoprotezy. Dr Komor chętnie dzielił się zdobytym doświadczeniem, radami oraz rozwiązaniami problematycznych przypadków zaprezentowanych przez uczestników m. in. dr Kozaka.

Szkolenie było również okazją do spotkania się kolegami z innych ośrodków z kraju, które już zaczęły wykonywanie endoprotezoplastyki stawu skokowego, bądź planują ją w najbliższej przyszłości.

Podobne