Łokieć golfisty

To choroba o podłożu zapalnym i zwyrodnieniowym analogicznym jak w przypadku łokcia tenisisty, lokalizująca się po przyśrodkowej stronie łokcia. Dotyczy przyczepów mięśni nawrotnego obłego i zginacza promieniowego nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie wywołane powtarzanymi ruchami zgięcia i pronacji nadgarstka w trakcie silnego chwytu (po ćwiczeniu na siłowni, mechanicy, hydraulicy, itp.).

Częściej chorują mężczyźni, przeważnie w wieku 40 – 50 lat.

Łokieć golfisty może być związany z zespołem rowka nerwu łokciowego.

Typowe objawy łokcia tenisisty to:

  1. Ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej nasilający się podczas forsownych ruchów nadgarstka i łokcia. Może on promieniować na cały łokieć i przedramię.
  2. U części pacjentów mogą występować drętwienia V palca.

Rozpoznanie ułatwia badanie USG stawu łokciowego, które ujawnia strefę obrzęku i zapalenia przyczepu ww. ścięgien. Pozwala ono również na ocenę innych możliwych przyczyn bólu w tej okolicy np. ganglionu, uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego łokcia, skostnień pourazowych, itp. Podobnie badanie RTG stawu łokciowego pozwala na ocenę zmian zwyrodnieniowych czy pourazowych tej okolicy.

Leczenie nieoperacyjne obejmuje:

  1. Iniekcję kortykosterydu w okolicę przyczepu ścięgien na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Najlepiej ostrzyknięcie takie wykonać pod kontrolą USG ze względu na bliskość nerwu łokciowego i więzadła pobocznego przyśrodkowego. Iniekcje taką można powtórzyć 2-3 krotnie po odstępie 6-8 tyg.
  2. Unieruchomienie łokcia i nadgarstka w longecie gipsowej lub ortezie w ciągu dnia przez 2 tyg.
  3. Zabiegi fizykoterapii: ultradźwięki, jonoforeza z lekiem p/zapalnym, laser. Zabieg fali uderzeniowej ESWT powinien być wykonywany ostrożnie ze względu na bliskość nerwu łokciowego
  4. Iniekcja pod kontrolą USG osocza bogatopłytkowego PRP wydaje się najskuteczniejszą metodą leczenia. Nie powoduje również objawów niepożądanych, co jest możliwe w przypadku kortykosterydu.

Leczenie operacyjne polega na przecięciu lub reinsercji z użyciem kotwicy przyczepu ścięgna mięśnia nawrotnego obłego. Wykonuje się je rzadko, zwykle po niepowodzeniu długotrwałego leczenia zachowawczego. Po operacji konieczne jest unieruchomienie łokcia i nadgarstka na 2 tyg. oraz następnie leczenie rehabilitacyjne.

Jeśli podejrzewasz u siebie zespół łokcia golfisty skonsultuj się z lekarzem ortopedą z Lancetu. Umów się na wizytę przez kalendarz on-line >>> . Przed wizytą przygotuj spis aktualnie przyjmowanych leków, uwagi o uczuleniach i nietolerancjach, odszukaj dokumentację dotychczasowego leczenia.

Podobne