Rok 2020 to dobry moment na wymianę wysłużonego już w Lancecie aparatu do leczenia akustyczną falą uderzeniową. Dr Andrzej Kosior wprowadził tą metodę leczenia w swoim gabinecie już w roku 2008. Uzyskane dobre wyniki leczenia utwierdziły nas w przekonaniu, że fala uderzeniowa nowej generacji pozostanie w Lancecie na kolejne lata.

ESWL fala uderzeniowa to metoda leczenia przewlekłych schorzeń narządu ruchu, a w szczególności entezopatii, czyli procesu zwyrodnieniowego przyczepów ścięgien i więzadeł do kości. Łokieć tenisisty, kolano skoczka czy ostroga piętowa to klasyczne przykłady wskazań do zastosowania takiej terapii. Ponadto skoncentrowana fala akustyczna wykorzystywana jest w rehabilitacji przewlekłych zespołów bólowych barku, pourazowych zespołach bólowych mięśni i powięzi oraz wspomagająco przy leczeniu niewydolności bólowej kręgosłupa.

 

Badania nad zastosowaniem fali akustycznej w medycynie nieodłącznie związane są doktorem Karlem Storzem i utworzoną przez jego fundację firmą Storz Medical. Początkowo fala uderzeniowa znalazła zastosowanie w urologii przy kruszeni kamieni nerkowych i moczowodowych (litotrypsji) -1987 r. Aktualnie ESWL wykorzystuje się w chorobach kardiologicznych, dermatologicznych, neurologicznych i ortopedycznych.

 

Zabiegi fali uderzeniowej ESWT przeprowadzane są przez doświadczony personel Lancetu: panią Anetę Krzysiak i Anetę Paszko-Tomaszczuk. Dodatkowo kwalifikację do zabiegu fali uderzeniowej ESWT prowadzą lekarze Lancetu. Ustalenie terminu wizyty telefonicznie pod numerem +48 82 575 0 575 w godzinach 12:00 - 18:00.

Pozaustrojowa fala uderzeniowa (ESWT - extracorporeal shock wave therapy) jest terapią przewlekłego bólu w przebiegu szeregu schorzeń narządu ruchu. Najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu takich schorzeń jak:

 

Akustyczna fala wysokiej energii wytworzona w specjalnym aparacie przekazywana jest na głowicę aplikacyjną, dzięki czemu punktowo skupiona wiązka trafia w chore miejsce określone na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych (np. rtg, usg, MRI). Jej moc, czas trwania oraz głębokość dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta. Nowy aparat firmy StorzMedical umożliwia przeprowadzenie w Lancecie złożonej terapii z zastosowaniem fali ESWT. Zabieg rozpoczyna masaż wibracyjny okolicy poddawanej terapii. W drugiej kolejności przeprowadza się terapię mięśniową i na sam koniec terapię bolących miejsc tzw. punktów spustowych. Nowością jest również możliwość prowadzenia terapii nadpowięziowej podciśnieniowej skóry i tkanki podskórnej, której patologia towarzyszy wielu zespołom przeciążeniowym narządu ruchu.

Najczęściej terapia wymaga ok. 3 do 5 cykli (ok. 15 minutowych), powtarzanych 1 lub 2x w tygodniu. Dzięki zastosowaniu fali uderzeniowej poprawia się metabolizm tkanek objętych aplikacją oraz wzrasta przepływ krwi co w efekcie prowadzi do gojenia uszkodzonych tkanek narządu ruchu.

Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej ESWT jest niewiele. Nie można wykonywać tego typu zabiegu w trakcie aktywnej choroby nowotworowej, po przebytym w ostatnich trzech miesiącach zawale serca, w przypadku chorób związanych z krzepnięciem krwi. Fali uderzeniowej ESWT nie powinny też wykonywać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem względnym jest też zaawansowana osteoporoza i terapia sterydami oraz aktywny stan zapalny organizmu np. infekcja wirusowa lub bakteryjna z gorączką.

Estetyczna fala akustyczna ESWT

Celulit i miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej są niedoskonałościami, które dotyczą głównie kobiet niezależnie od wieku. Charakteryzują się zwolnieniem przepływu krwi z zastojem limfatycznym, co powoduje zaburzenia funkcji i przerost komórek...

Czytaj więcej

Podobne