Rekonstrukcja chrząstki stawowej membraną kolagenową – AMIC

Rekonstrukcja chrząstki stawowej metodą AMIC (ang. Autologous Matrix-Induced Chondrogenesis) jest małoinwazyjną metodą naprawy chrząstki stawowej kolana, stawu skokowego i stawu biodrowego. Zabieg operacyjny polega na prawidłowym usunięciu pozostałości nieprawidłowej chrząstki do granic zdrowej chrząstki po bokach oraz do warstwy podchrzęstnej kości w dnie. W kolejnym etapie wykonuje się tzw. "mikrozłamania" lub mikronawiercenia strefy ubytku chrząstki,…

Czytaj więcej

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena to choroba rozcięgna dłoniowego ręki o nieznanej przyczynie, polegająca na jego zgrubieniu, tworzeniu guzków i pasm, prowadząc do przykurczu zgięciowego palców. Wśród przyczyn przykurczu Dupuytrena wymienia się predyspozycję genetyczną. Częściej chorują mężczyźni, głównie w wieku 50-70 lat. Najczęściej proces chorobowy dotyczy V i IV oraz III palca, bardzo rzadko może występować w kciuku…

Czytaj więcej

Łokieć golfisty

To choroba o podłożu zapalnym i zwyrodnieniowym analogicznym jak w przypadku łokcia tenisisty, lokalizująca się po przyśrodkowej stronie łokcia. Dotyczy przyczepów mięśni nawrotnego obłego i zginacza promieniowego nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie wywołane powtarzanymi ruchami zgięcia i pronacji nadgarstka w trakcie silnego chwytu (po ćwiczeniu na siłowni, mechanicy, hydraulicy, itp.).…

Czytaj więcej

Łokieć tenisisty

Zwany również tendinopatią przyczepową mięśni prostowników nadgarstka i palców do nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest najczęstszą przyczyną bólu łokcia. Częściej chorują mężczyźni, głównie w wieku ok. 40-50 lat. Przyczyną dolegliwości jest głównie przeciążenie podczas powtarzanych forsownych ruchów nadgarstka i łokcia. Często współistnieje z innymi chorobami przeciążeniowymi np. łokciem golfisty, zespołem de Quervaina, palcami trzaskającymi czy…

Czytaj więcej

Choroba de Quervaina

To schorzenie podobne do palca zatrzaskującego, obejmujące promieniową stronę nadgarstka, gdzie znajduje się wspólna pochewka ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Najczęściej choroba związana jest z przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi. Często powtarzane ruchy kciuka wywołują tarcie ścięgien o brzeg pochewki I przedziału prostowników, co powoduje obrzęk, wysięk, zmiany degeneracyjne i zwężenie pochewki. Choroba częściej…

Czytaj więcej

Zespół kanału nadgarstka

Jest to najczęstsza neuropatia wynikająca z ucisku nerwu pośrodkowego w kostno-więzadłowym kanale na poziomie nadgarstka. Najczęściej chorują kobiety w wieku 40-50 lat. Czynniki predysponujące do powstania zespołu to nadwaga, niski wzrost, przebyte złamanie na poziomie nadgarstka, choroby współistniejące (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, RZS, niewydolność nerek, dna moczanowa), gangliony okolicy nadgarstka, palenie tytoniu, rodzaj wykonywanej pracy…

Czytaj więcej

Palec zatrzaskujący

Bardzo częste schorzenie najczęściej obejmujące palec serdeczny i kciuk, ale również inne palce. Choroba częściej dotyczy kobiet, częściej występuje u osób chorych na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Nierzadko współistnieje z zespołem kanału nadgarstka. Zatrzaskujący palec w związku z utrudnionym przesuwaniem ścięgien zginaczy w ich pochewce powoduje ograniczenie zginania i prostowania palca. Fragment ścięgna zginacza,…

Czytaj więcej