Łokieć golfisty
To choroba o podłożu zapalnym i zwyrodnieniowym analogicznym jak w przypadku łokcia tenisisty, lokalizująca się po przyśrodkowej stronie łokcia. Dotyczy przyczepów mięśni nawrotnego obłego i zginacza promieniowego nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie wywołane powtarzanymi ruchami zgięcia i pronacji nadgarstka w trakcie silnego chwytu (po ćwiczeniu na siłowni, mechanicy, hydraulicy, itp.).
Częściej chorują mężczyźni, przeważnie w wieku 40 – 50 lat.
Łokieć golfisty może być związany z zespołem rowka nerwu łokciowego.
Typowe objawy łokcia tenisisty to:
- Ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej nasilający się podczas forsownych ruchów nadgarstka i łokcia. Może on promieniować na cały łokieć i przedramię.
- U części pacjentów mogą występować drętwienia V palca.
Rozpoznanie ułatwia badanie USG stawu łokciowego, które ujawnia strefę obrzęku i zapalenia przyczepu ww. ścięgien. Pozwala ono również na ocenę innych możliwych przyczyn bólu w tej okolicy np. ganglionu, uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego łokcia, skostnień pourazowych, itp. Podobnie badanie RTG stawu łokciowego pozwala na ocenę zmian zwyrodnieniowych czy pourazowych tej okolicy.
Leczenie nieoperacyjne obejmuje:
- Iniekcję kortykosterydu w okolicę przyczepu ścięgien na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Najlepiej ostrzyknięcie takie wykonać pod kontrolą USG ze względu na bliskość nerwu łokciowego i więzadła pobocznego przyśrodkowego. Iniekcje taką można powtórzyć 2-3 krotnie po odstępie 6-8 tyg.
- Unieruchomienie łokcia i nadgarstka w longecie gipsowej lub ortezie w ciągu dnia przez 2 tyg.
- Zabiegi fizykoterapii: ultradźwięki, jonoforeza z lekiem p/zapalnym, laser. Zabieg fali uderzeniowej ESWT powinien być wykonywany ostrożnie ze względu na bliskość nerwu łokciowego
- Iniekcja pod kontrolą USG osocza bogatopłytkowego PRP wydaje się najskuteczniejszą metodą leczenia. Nie powoduje również objawów niepożądanych, co jest możliwe w przypadku kortykosterydu.
Leczenie operacyjne polega na przecięciu lub reinsercji z użyciem kotwicy przyczepu ścięgna mięśnia nawrotnego obłego. Wykonuje się je rzadko, zwykle po niepowodzeniu długotrwałego leczenia zachowawczego. Po operacji konieczne jest unieruchomienie łokcia i nadgarstka na 2 tyg. oraz następnie leczenie rehabilitacyjne.
Jeśli podejrzewasz u siebie zespół łokcia golfisty skonsultuj się z lekarzem ortopedą z Lancetu. Umów się na wizytę przez kalendarz on-line >>> . Przed wizytą przygotuj spis aktualnie przyjmowanych leków, uwagi o uczuleniach i nietolerancjach, odszukaj dokumentację dotychczasowego leczenia.