Palec zatrzaskujący

Bardzo częste schorzenie najczęściej obejmujące palec serdeczny i kciuk, ale również inne palce.


Choroba częściej dotyczy kobiet, częściej występuje u osób chorych na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Nierzadko współistnieje z zespołem kanału nadgarstka.

Zatrzaskujący palec w związku z utrudnionym przesuwaniem ścięgien zginaczy w ich pochewce powoduje ograniczenie zginania i prostowania palca. Fragment ścięgna zginacza, który uległ pogrubieniu, konfliktuje z brzegiem  zwężonej chorobowo pochewki, powodując zablokowanie lub bolesne przeskoczenie podczas ruchu palca. Proces chorobowy jest raczej związany ze zmianami zwyrodnieniowymi, związanymi z przekształceniem tkanki ścięgnistej w tkankę chrzęstną niż z zapaleniem pochewki.


Skala zaawansowania palca zatrzaskującego wg Froimsona:

1 st. - ból podstawy palca przy ucisku z wyczuwalnym pogrubieniem, z epizodami przeskakiwania

2 st. - przeskakiwanie palca w trakcie badania, pełny wyprost i zgięcie palca

3 st. - przeskakiwanie palca w trakcie badania, brak czynnego wyprostu palca, ale możliwe bierne wyprostowanie palca za pomocą drugiej ręki

4 st. - palec "zatrzaśnięty"

Leczenie zachowawcze rzadko jest skuteczne. Obejmuje ono miejscowe leczenie p/zapalne (żele z NLPZ), unieruchomienie palca w szynie do 6 tyg. lub unikanie czynności powodujących zatrzaskiwanie palca.


Wstrzyknięcie kortykosterydu do pochewki ścięgna jest częstą metodą leczenia palca trzaskającego. Metoda ta ma dość dużą skuteczność, zwłaszcza gdy objawy trwają krócej niż pół roku.  Najczęściej stosuje się powtarzane 2-3 krotnie iniekcje, w odstępie 2-4 tyg. Częstość nawrotu choroby po takim sposobie leczenie wynosi do ok. 60%. Istnieje również możliwość wystąpienia jałowej martwicy ścięgna lub martwicy tkanki tłuszczowej w okolicy iniekcji, zwłaszcza w przypadku podania leku do ścięgna, a nie do pochewki. Dlatego warto taki zabieg wykonać pod kontrolą USG.


Leczenie operacyjne jest jedynym trwale skutecznym sposobem leczenia i polega ono na przecięciu troczka A1 pochewki ścięgien zginaczy. Leczenie takie może być wykonane klasycznie "na otwarto" oraz przezskórnie przy pomocy igły iniekcyjnej w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu w miejscu operowanym pacjenci przez kilka tygodni mogą odczuwać przeczulicę i obrzęk. Bardzo rzadkim powikłaniem leczenia operacyjnego może być uszkodzenie nerwu palcowego, zwłaszcza jeśli zatrzaskiwanie dotyczy kciuka czy palca małego.

Jeśli podejrzewasz u siebie palec zatrzaskujący skonsultuj się z lekarzem ortopedą z Lancetu. Umów się na wizytę przez kalendarz on-line >>> . Przed wizytą przygotuj spis aktualnie przyjmowanych leków, uwagi o uczuleniach i nietolerancjach, odszukaj dokumentację dotychczasowego leczenia.

Podobne