Choroba de Quervaina

To schorzenie podobne do palca zatrzaskującego, obejmujące promieniową stronę nadgarstka, gdzie znajduje się wspólna pochewka ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.


Najczęściej choroba związana jest z przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi. Często powtarzane ruchy kciuka wywołują tarcie ścięgien o brzeg pochewki I przedziału prostowników, co powoduje obrzęk, wysięk, zmiany degeneracyjne i zwężenie pochewki.


Choroba częściej występuje u kobiet. Początek objawów to zwykle 40-50 rż. Typowe jest zajęcie tylko dominującej ręki. Częściej zdarza się u osób chorujących na cukrzycę.


Typowe objawy tego zespołu to:

  1. tkliwość uciskowa  bocznej strony nadgarstka, w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej
  2. ból przy odchyleniu łokciowym nadgarstka (objaw Finkelsteina)
  3. ból przy poruszaniu kciukiem
  4. osłabienie siły ręki z ograniczeniem ruchów nadgarstka

Wśród badań dodatkowych jakie warto wykonać należy wymienić:

  • rtg nadgarstka i kciuka - zmiany zwyrodnieniowe stawu śródręczno-nadgarstkowego
  • USG nadgarstka - obecność wysięku, pogrubienia pochewki, czy ganglionu w tej okolicy
  • podstawowe badania laboratoryjne: morfologia, OB, CRP, kwas moczowy, RF

Leczenie nieoperacyjne:

  • unieruchomienie nadgarstka w ortezie z ujęciem kciuka w odwiedzeniu
  • zabiegi fizykoterapii np. jonoforeza z lekiem p/zapalnym lub lignokainą, laser, pole magnetyczne, fala uderzeniowa ESWL
  • NLPZ w postaci żelu lub sprayu oraz NLPZ doustnie

Wstrzyknięcie kortykosterydu jest leczeniem "pierwszego rzutu". Podobnie jak w przypadku palca zatrzaskującego najlepiej zabieg ten wykonać pod kontrolą USG, aby wprowadzić lek do pochewki i uniknąć powikłań po podaniu sterydu do ścięgna. Można wykonać takie ostrzyknięcie co 6-8 tyg 2-3 krotnie. Podanie może być związane z możliwością wystąpienia zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej i przejściowym odbarwieniem skóry w okolicy iniekcji.

Leczenie operacyjne polega na przecięciu pochewki ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka, co powoduje trwałe ustąpienie objawów. Rzadko mogą wystąpić powikłania leczenia w postaci uszkodzenia gałęzi powierzchownej nerwu promieniowego odpowiedzialnej za czucie na grzbiecie kciuka. Innym powikłaniem może być nieprzyjemne przeskakiwanie ścięgien podczas ruchu kciuka.

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę de Quervaina skonsultuj się z lekarzem ortopedą z Lancetu. Umów się na wizytę przez kalendarz on-line >>> . Przed wizytą przygotuj spis aktualnie przyjmowanych leków, uwagi o uczuleniach i nietolerancjach, odszukaj dokumentację dotychczasowego leczenia.

Podobne