Łokieć tenisisty
Zwany również tendinopatią przyczepową mięśni prostowników nadgarstka i palców do nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest najczęstszą przyczyną bólu łokcia.
Częściej chorują mężczyźni, głównie w wieku ok. 40-50 lat. Przyczyną dolegliwości jest głównie przeciążenie podczas powtarzanych forsownych ruchów nadgarstka i łokcia. Często współistnieje z innymi chorobami przeciążeniowymi np. łokciem golfisty, zespołem de Quervaina, palcami trzaskającymi czy zespołem kanału nadgarstka.
Objawy łokcia tenisisty to:
- bolesność uciskowa nadkłykcia bocznego kości ramiennej
- ból po bocznej stronie łokcia, nasilający się przy forsownym prostowaniu nadgarstka, zaciskaniu palców w pięść, promieniujący do przedramienia i ramienia
- upośledzenie siły chwytu
Badania obrazowe wykonywane w rozpoznaniu i diagnostyce różnicowej:
- rtg łokcia - widoczne zwapnienia w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej, ale dopiero w przewlekłych zespołach, wykluczenie pourazowych zmian w główce kości ramiennej i głowie kości promieniowej
- USG - pokazuje zmiany obrzękowo-zapalne w okolicy przyczepu ścięgien
- tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny - wyjątkowo przy trudnościach diagnostycznych lub w nawrotowym łokciu tenisisty
Leczenie nieoperacyjne obejmuje:
- Wstrzyknięcie kortykosterydu pod kontrolą USG w miejsce zmian zwyrodnieniowo-zapalnych przyczepu ścięgien. Zabieg można powtarzać w odstępach 6-8 tyg 2-3 krotnie. Możliwe są nawroty oraz powikłania w postaci zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej i przemijającego odbarwienia skóry w miejscu iniekcji.
- Zabiegi fizykoterapii : krioterapia lub okłady z lodu, laser, pole magnetyczne.
- Stosowanie ortez nadgarstka i łokcia
- Leczenie falą uderzeniową ESWL - skuteczność porównywalna z wstrzyknięciem kortykosteroidu z mniejszym ryzykiem nawrotu. Wymaga 3-5 cykli w odstępach 5-7 dniowych. Na efekt leczenia trzeba czekać 2-6 tyg.
- Leczenie iniekcją osocza bogatopłytkowego PRP pod kontrolą USG jest najskuteczniejszym sposobem leczenia, z małym odsetkiem nawrotu z minimalnym ryzykiem działań niepożądanych.
Leczenie operacyjne wykonywane jest rzadko i najczęściej w przypadku nawrotowego wielomiesięcznego lub wieloletniego zespołu łokcia tenisitsy. Polega na przecięciu przyczepu ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka. Po operacji wskazane jest unieruchomienie łokcia i nadgarstka w opatrunku gipsowym przez 2 tyg. i następnie leczenie rehabilitacyjne.
Jeśli podejrzewasz u siebie zespół łokcia tenisisty skonsultuj się z lekarzem ortopedą z Lancetu. Umów się na wizytę przez kalendarz on-line >>> . Przed wizytą przygotuj spis aktualnie przyjmowanych leków, uwagi o uczuleniach i nietolerancjach, odszukaj dokumentację dotychczasowego leczenia.